Budowa
Budowa we śnie wskazuje na proces tworzenia czegoś we własnym życiu. Może to odnosić się do realizacji planów zawodowych czy budowania więzi uczuciowej. Symbolika traktuje budynki jako ciało człowieka, natomiast ich wnętrza jako psychikę. Sen o budowie może też być symbolem, że trzeba popracować nad sobą – zarówno nad kondycją fizyczną, jak i umiejętnościami przydającymi się w codziennym życiu.
Jeżeli śni nam się, że coś budujemy, to zwiastuje to plany uwieńczone sukcesem. Plac budowy może oznaczać, że mamy energię i siłę do wykonywania różnych zadań, także związanych z pracą zawodową. Gdy jednak nasza konstrukcja ulegnie zniszczeniu, należy to rozumieć jako metaforę do naszych projektów. Nie musi to koniecznie oznaczać, że nie dopilnujemy swoich obowiązków, ale droga do celu będzie nieco trudniejsza niż zwykle.
Gdy natomiast obserwujemy walącą się budowlę, to zwiastuje to złe wiadomości dla śniącego lub jego bliskich – ktoś z nich zachoruje. Zalecana jest więc wizyta u lekarza.
Mówi się, że mężczyzna powinien w życiu dokonać trzech rzeczy: posadzić drzewo, spłodzić potomka i wybudować dom. Sen, w którym budujemy dom zwiastuje dla chłopaka szczęśliwy byt w życiu, szybkie postępy. Także, gdy tylko pomagamy w budowie domu, jest to zapowiedź szczęścia i radości.
Gdy śniący pracuje nad budową drapacza chmur, wtedy sen zapowiada spełnienie wysokich ambicji. Sen o budowaniu hotelu może z kolei wskazywać na chęć ucieczki od codzienność, potrzebę odpoczynku.
Ludziom może przyśnić się naprawdę wszystko, także i to, że spacerują boso po budowie, ale co to znaczy? Według senników śniący nie jest gotowy do pracy nad sobą i swoim ciałem. Może on nawet nie zdawać sobie sprawy, że takie działanie jest mu potrzebne, najczęściej jednak brak mu motywacji.
Jeśli wiodącym motywem snu są cegły, wtedy jest to próba zwrócenia śniącego na to, że systematyczny i zaplanowany wysiłek przyniesie efekty. Cegły ułożone w porządku sygnalizują, że śniący dobrze poukładał swoje sprawy.