Drzewo

Drzewa to piękne, potężne i charakterne rośliny, które w przeszłości uważano za siedzibę bogów. Ukazują one związek ducha, natury i zaświatów (zapuszczają korzenie w ziemi, a ich liście sięgają nieba) przez co od niepamiętnych czasów symbolizują życie człowieka. Ludzie chętnie szukają w sobie podobieństwa do nich i oddają im hołd, nic dziwnego, że drzewa często pojawiają się w horoskopach i naszych fantazjach.

Sen, w którym widzimy samotne drzewo, jest określeniem stanu naszej równowagi fizycznej i psychicznej. Jeżeli jest ono ładne, zdrowe, młode lub kwitnące, to sen ma pozytywne znaczenie i odzwierciedla dobrą kondycję śniącego. Uschnięte, umierające drzewo bez liści jest z kolei symbolem przeciwnym i oznacza pogorszenie stanu zdrowia, chorobę.

Interpretacje snów o drzewach są bardzo różnorodne, gdyż zależą także od konkretnej sytuacji oraz od gatunku rośliny. Wszystkie znaczenia zebraliśmy w jednym artykule! Polecamy też zapoznać się z horoskopem galijskim, który przedstawia podobieństwo ludzi i drzew

Inne znaczenia snu:

Każde drzewo ma swoją symbolikę, którą można odnieść do charakteru i życia człowieka. Jak więc interpretować sny z poszczególnymi rodzajami drzew?

Akacja

Drzewo, którego znanych jest ponad 1000 gatunków, występuję w strefie tropikalnej i subtropikalnej całego świata, głównie w Afryce. Akacja symbolizuje komunikację, sferę intelektu, twórczość, może więc oznaczać sukcesy dla ludzi zajmujących się szeroko pojętą sztuką, studentów, uczniów.

Brzoza

Brzoza utożsamia czyste i naturalne życie, piękno, kobiecość, miłość. Obecność tego drzewa we śnie jest bardzo dobrym znakiem dla mężczyzny, zapowiada bowiem spotkanie wymarzonej partnerki, a jeśli śniący jest w związku, to odzwierciedla udane pożycie miłosne. Wyjątkiem są sny, w których brzoza jest zdeformowana, chora, bezlistna – dla mężczyzny to wyraz aktualnego stanu psychofizycznego bliskiej mu kobiety.

Buk

Buk jest drzewem, które kojarzy się z siłą, pewnością siebie i pogodą ducha. Może odzwierciedlać mężczyznę o zdolnościach przywódczych, twardo stąpającego po ziemi. Dla kobiety sen z bukiem może zapowiadać poznanie takiego właśnie partnera, który będzie dla niej oparciem.

Cedr

Cedr to drzewo symbolizujące wytrzymałość, odporność, moc, siłę. Dla osób chorych pojawienie się tej rośliny we śnie będzie zapowiedzią powrotu do pełni sił. Ludzie zdrowi mogą z kolei odbierać Cedr jako symbol skutecznego przeciwstawienia się problemom, trudnościom losu lub zapowiedź spotkania z kimś znanym.

Dąb

Dąb jest symbolem męskości, siły, odwagi i mądrości. Jego widok w nocnych fantazjach jest zapowiedzią lub odzwierciedleniem dobrego samopoczucia, pewności siebie. Czasami też sen o dębię utożsamia męski autorytet, na przykład ojca, dziadka czy brata. Im większe i piękniejsze drzewo, tym lepiej dla śniącego.

Jeśli drzewo nie jest w najlepszej kondycji, sen ma negatywne przesłanie – kłopoty zdrowotne, osłabienie czy upadek autorytetu. Widok uschniętego dębu zwiastuje rozstanie z krewnym lub znajomym, w skrajnych wypadkach nawet ich śmierć. Niektóre osoby mają sny, podczas których chowają się przed burzą pod jakimś drzewem. Jeżeli jest to dąb, to znak, że wyjdą cało z opresji, które ich spotkały/spotkają. Nawet gdy pogoda jest słoneczna, siedzenie pod dębem oznacza uchronienie od zła, w tym przypadku możemy liczyć na pomoc oddanego przyjaciela.

Według sennika staropolskiego widok dębu we śnie zapowiada korzyść i bogactwo, natomiast zeschły jest wyrazem smutnych stosunków. Ścinanie dębu jest symbolem odwagi i męstwa.

Figowiec

Jest to drzewo poświęcone greckiemu bogowi dzikiej natury, winnej latorośli i wina oraz rozpusty Dionizosowi. Roślina symbolizuje płodność, erotyzm, obfitość, kobiecość, namiętność, więc sen, w którym się pojawia ma najczęściej znaczenie czysto seksualne. W chrześcijaństwie drzewo figowe jest symbolem grzesznego pożądania i rozwiązłości.

Grab

Grab to drzewo kojarzone z wytrzymałością, wytrwałością i zdolnościami przystosowawczymi. Może odzwierciedlać osobę o silnym charakterze, zamkniętą w sobie, chodzącą własnymi ścieżkami.

Gruszka

Drzewo lub jego owoce są kojarzone z takimi znakami jak harmonia, witalność, kobiecość, obfitość. Może też być symbolem kobiety otwartej, towarzyskiej i sympatycznej. Gruszka jest symbolem stosunków miłosnych, ale może też odzwierciedlać normalne relacje międzyludzkie. Jej symbolika jest niemal identyczna jak znaczenie jabłka we śnie.

Jabłoń

Jabłoń to drzewo symbolizujące młodość, piękno, płodność, obfitość, mądrość oraz znak miłości. Jej pojawienie się w nocnych fantazjach jest więc znakomitą wróżbą, odzwierciedlającą dążenie do celu i zawarcia korzystnych stosunków życiowych.

Jabłka, czyli niezwykle popularne owoce tego drzewa mogą często pojawiać się w ludzkich snach. Jedzenie smacznych jabłek zapowiada szczęście (np. szczęśliwe zaślubiny), natomiast jeśli owoce są robaczywe, niesmaczne czy zatrute, to oczywiście niekorzystny znak, zapowiadający rozstanie i smutek.

Jodła

Jodła we śnie jest zapowiedzią poprawy naszej sytuacji życiowej czy zdrowotnej, oznacza radość, energię, nadzieję, optymizm. Drzewo to symbolizuje również potencję seksualną.

Widok jodły to zapowiedź cichego szczęścia. Gdy we śnie naszą uwagę zwracają szyszki rosnące na jodle, oznacza to dla nas miłą niespodziankę. Jeżeli szyszki znajdują się pod drzewem, wtedy to znak, że w naszym życiu przypadek odegra ważną rolę, na szczęście w pozytywnym znaczeniu.

Klon

Klon utożsamia wewnętrzny spokój, harmonię, przyjemne życie.

Lipa

Lipa to drzewo, które zapowiada odpoczynek, chwile spędzone w miłym towarzystwie. Jest to bardzo pozytywny znak dla osób, które szukają natchnienia, piękna, wewnętrznego spokoju. Szum lipy zapowiada ważne wiadomości.

Morwa

Drzewo morwa jest rośliną, która mówi o konieczności bycia cierpliwym i pracowitym. Śniący powinien więc pamiętać, że tylko dzięki wytrwałości i systematycznemu rozwojowi zbuduje fundamenty pod życiowy sukces.

Palma

To egzotyczne dla Polaków drzewo symbolizuje najczęściej luksus, bogactwo czy wypoczynek w ciepłych krajach.

Sosna

Piękna sosna jest drzewem kojarzonym z mistycyzmem i natchnieniem. Często wyraża we śnie oderwanie się od spraw ziemskich i wędrówkę w stronę duchowych wartości, głębszych refleksji nad własnym życiem. Sosna jest dobrym znakiem dla ludzi wrażliwych, kapłanów, duchownych, filozofów czy osób wierzących. Dla innych może być próbą zwrócenia uwagi na świat duchowy.

Sosna jest też znakiem informującym o tym, że śniący ma oddanych i wiernych przyjaciół.

Świerk

Świerk jest drzewem kojarzonym ze siłą i wytrwałością.

Topola

Sen, w którym głównym motywem jest topola, oznacza podążanie właściwą drogą lub zapowiedź wkroczenia na nią. Topola symbolizuje również połączenie przeciwieństw, dwoistość, poza tym ma silne powiązanie ze światem magii i zmarłych. Może oznaczać też ból i mądrość życiową, a niekiedy wojnę.

Wierzba

Wierzba nie należy do zbyt wesołych drzew, kojarzy się raczej ze smutkiem, cierpieniem, melancholią. Sen, w którym pojawia się ten gatunek drzewa może być związany z depresją i potrzebą wsparcia, rozpadem związku, uzależnieniem od alkoholu. Wierzba nad wodą symbolizuje smętne dni, a płacząca wierzba oznacza żałobę w rodzinie.

Na szczęście wierzba ma też pozytywną symbolikę odnoszącą się do magii, odrodzenia, wyjścia z pozornie beznadziejnej sytuacji. Wierzba we śnie może być znakiem, że nie wszystko jeszcze stracone i nie wolno tak szybko się poddawać.

Drzewo

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów