Kolory

Kolory to uniwersalne symbole, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Już pierwotni ludzie kojarzyli je z różnymi popędami, zjawiskami i procesami. Na przykład czerwona barwa oznaczająca krew symbolizowała niebezpieczeństwo, ból, ale była też barwą życia. Kolory pomagały również rozpoznawać samopoczucie drugiego człowieka - czerwona twarz wskazuje przecież na wściekłość, gniew, a zaróżowione policzki na radość, zawstydzenie. Blade oblicze odzwierciedla natomiast na strach i grozę lub złe samopoczucie.

Przez setki lat doskonalono wiedzę odnośnie barw, a zarazem przypisywano im różną symbolikę. Nie trzeba dodawać, że znaczenie poszczególnych kolorów zależy od kultury, co widać choćby po bieli. Biały dla chrześcijan i świata zachodniego jest to kolor czystości, niewinności, radości, a dla Egipcjan czy Chińczyków odcień śmierci, żałoby i smutku.

Jak więc tłumaczyć sny o kolorach? Jeśli nie są one związane bezpośrednio z jakimiś wspomnieniami czy przedmiotami, wtedy należy je traktować jako obraz różnych emocji i uczuć. W tej sytuacji na przykład zieleń oznacza spokój i harmonię, pomarańcz optymizm i radość, a czerwień pożądanie lub gniew. Czarny może z kolei obrazować ponury nastrój. Poniżej przedstawiamy symbolikę poszczególnych kolorów, co powinno nieco ułatwić interpretację snu.

Kolory

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów

Kolor granatowy Kolor powiązany ze znakiem Koziorożca i planetą Saturn, przez co reprezentuje takie cechy jak upór, wytrwałość, rzetelność ambicja, konsekwencja. Osoby, które lubią ten kolor są inteligentne, zrównoważone, odpowiedzialne i rozsądne.
Kolor srebrny Srebro według wierzeń ma moc pokonywania złych mocy – w snach może wskazywać na ochronę, opiekę, emocje, intuicję.
Kolor turkusowy Nazwa turkusowy pochodzi od barwy rzadkiego i cennego kamienia szlachetnego - turkusu. Kolor ten ma zazwyczaj pozytywną symbolikę, związaną z transformacją, twórczością, uzdrowieniem duszy.