Lustro

Lustro jest jednym z najstarszych wynalazków naszej cywilizacji i już w starożytności łączono je ze światłem „lustrzanych” dysków słońca oraz księżyca i uważano, że chroni przed duchami, siłami ciemności. Magiczne właściwości lustro przejawia także w folklorze i licznych baśniach, gdzie stanowi przejście między światem realnym a innym wymiarem lub narzędzie przepowiadania przyszłości. Od wieków lustro jest też symbolem prawdy i samopoznania, dlatego sny związane z tym przedmiotem ukazują obecny stan psychiczny, nasze wady i zalety lub wskazują na potrzebę zastanowienia się nad swoim wnętrzem i postępowaniem.

To, co widzimy w lustrze we śnie może dać nam pogląd na najbliższe dni – jesteśmy weseli czy smutni? Radosne oblicze może zwiastować szczęście, miłe wydarzenie, natomiast łzy czy gniew wręcz przeciwnie. Naszą uwagę powinny przykuć takie elementy jak:

Jeżeli obraz jest zniekształcony, wtedy sen obrazuje wypaczone postrzeganie własnej osoby. Albo jest to mania wielkości, albo przesadna skromność i niska samoocena.

Jeżeli motywem snu jest długotrwałe przyglądanie się swojemu odbiciu w lustrze, sen sugeruje, że zbyt dużą wagę przykładamy do wyglądu zewnętrznego.

Gdy w lustrze nie widzimy swojego odbicia, należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy przed chorobą lub innym zagrożeniem. Czasami sen odzwierciedla lęk przed śmiercią lub wskazuje na depresję.

Jeśli w lustrze mamy zamazaną twarz lub jej nie widzimy, wtedy sen odnosi się do wyrzutów sumienia, wstydu, upokorzenia.

Inne znaczenie snu:

Lustro

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów