Więzienie
Nikt o zdrowych zmysłach nie chce trafić do więzienia, więc sen o pobycie za kratkami na długo zostaje w pamięci. Jeśli jednak mamy czyste sumienie, to oczywiście nie ma co się martwić, że to proroczy koszmar senny. Więzienie stanowi w tym przypadku metaforę naszych ograniczeń i braku swobody - może odnosić się zarówno do miejsca pracy, toksycznego związku czy każdej innej sytuacji.
Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny pojawienia się więzienia w naszym śnie:
- Strach przed karą - u osób, które popełniły nieprzyzwoity czyn czy złamały prawo, sen podświadomie odzwierciedla strach przed wykryciem przestępstwa.
- Poczucie winy - gdy dręczą nas wyrzuty sumienia, mamy ogromne poczucie winy w jakiejś sprawie, wtedy sen o celi może być podświadomą chęcią ukarania się, odpokutowania za grzechy.
- Brak swobody - kara pozbawienia wolności jest bardzo dotkliwa, gdyż praktycznie do minimum redukuje naszą swobodę. W tym przypadku sen o więzieniu obrazuje brak możliwości podejmowania samodzielnych decyzji, „duszenie” się w jakimś związku, miejscu pracy czy w innej sytuacji, która jest dla śniącego więzieniem.
- Brak kontroli - koszmar o więzieniu może pojawić się w trudnych momentach naszego życia, na przykład w przypadku szoku po stracie bliskiej osoby, po rozstaniu, chorobie czy zwolnieniu. Dezorientacja oraz chaos powoduje brak kontroli, co skutkuje pojawieniem się więzienia we śnie.
- Nałóg - w określonych przypadkach więzienie jest metaforą uzależnienia, ponieważ alkohol, narkotyk czy hazard mają całkowitą władze nad śniącym.
Senniki przedstawiają również inne znaczenia snu o więzieniu, zupełnie zaskakujące.
- Według sennika staropolskiego, więzienie zapowiada otrzymanie nowego stanowiska. Sennik egipsko-chaldejski pobyt w więzieniu interpretuje natomiast jako otrzymanie miłej wiadomości.
- Jeżeli we śnie odsiadujemy wyrok dożywocia lub dostaliśmy karę śmierci jest to ostrzeżenie przed zhańbieniem się, niemoralnym zachowaniem.
- Sen o ucieczce sugeruje, że chcemy pozbyć się ograniczeń, zerwać krępujące nas więzy, uwolnić się od gryzącego problemu. Udana ucieczka oznacza, że uda nam się zrealizować ten cel. Jeśli jednak strażnicy udaremniają nasze zamiary, wtedy jest to znak, że będziemy musieli spróbować jeszcze raz.
- Sen o wyjściu z więzienia zapowiada nowy etap w naszym życiu, w końcu będziemy mogli na nowo poukładać swoje sprawy.
- Jeżeli siedzimy w więzieniu za niewinność, sen sugeruje, że ludzie z naszego otoczenia nam nie ufają.
- Gdy śniący skazany jest za morderstwo, to odzwierciedla to jego tłumioną agresję, brak opanowania, a co za tym idzie kontroli nad własnym życiem.
- Jeśli śniący zostaje skazany za kradzież, to wtedy sen zwiastuje kłopoty finansowe.
- Gdy widzimy więźnia sen oznacza, że zostaniemy wplątani w jakąś aferę.
- Wiele senników interpretuje widok znajomego w więzieniu jako zapowiedź dobrej passy zawodowej. Czasami sen może jednak sygnalizować, że ktoś potrzebuje naszej pomocy.
Znaczenie snu o więzieniu
Sen o więzieniu może stanowić ważne źródło informacji, dotyczących życia oraz przyszłości śniącego. I choć nie kojarzy się nam z czymś miłym, to jednak może być szczęśliwym znakiem pod pewnym warunkiem. Często sny o więzieniu są interpretowane jako wyrzuty sumienia lub żal za niewłaściwe postępowanie wobec bliskich. Czasami oznaczają poczucie winy lub osoby, które mogą nas w pewnym sensie ograniczać. Może tkwimy w związku, który nie najlepiej na nas wpływa? A może czujemy się ograniczeni przez wolę pewnej osoby? Czasami ograniczenie wolności może także wskazywać na pewne przeszkody, które sami sobie stwarzamy. Również warto zwrócić uwagę na postać strażnika. Jeżeli we śnie pojawia się postać strażnika, to być może osoba śniąca jest sama dla siebie strażnikiem, który zaczyna ograniczać wolę i wolność śniącego. Może sobie sami narzucamy pewne zasady lub próbujemy ograniczyć swoje potrzeby? A może nie potrafimy żyć sami ze sobą? Warto zastanowić się nad znaczeniem snu, szczególnie że postać strażnika może sygnalizować duże problemy oraz konflikty wewnętrzne.
Co jeszcze może oznaczać sen o więzieniu? Często więzienie może stanowić projekcję podświadomych lęków oraz strachu przed czymś nieznanym. Może obawiamy się dużych zmian lub czujemy się niegotowi do realizacji śmiałego planu. Czasami sen o więzieniu może odnosić się do zasad społecznych, które ograniczają wolę osoby śniącej. Może w swoim środowisku czujemy się ograniczeniu lub zniewoleni? A może czujemy, że czas wyjść z mentalnego więzienia i zacząć wreszcie żyć, korzystając z osobistej wolności? Również więzienie może pojawiać się w snach osób, które wcześnie przeżyły wstrząsające doświadczenie, które utkwiło w pamięci oraz w sercu śniącego. Często więzienie może wskazywać na przebytą traumę, która wciąż wpływa na życie śniącego. Może czas na zwrócenie uwagi na swoje potrzeby psychiczne i rozpocząć proces uzdrawiania duszy? Jeżeli nie uciekniemy z naszego psychicznego więzienia, to niestety, ale nasze życie będzie toczyło się za kratami, które sami sobie stworzyliśmy.
A co oznacza sen, w którym uciekamy z więzienia?
Jeżeli we śnie uciekamy z naszego więzienia i ucieczka kończy się powodzeniem, to w niedługim czasie pokonamy problemy, które może nas ograniczały lub negatywnie wpływały na nasze życie osobiste. To również zapowiedź ogromnych zmian w życiu śniącego, które zakończą się wyjątkowo szczęśliwe. To czas zrzucenia mentalnych łańcuchów i odzyskanie psychicznej wolności. To czas dużych zmian wewnętrznych i odzyskanie równowagi wewnętrznej. Może to czas spełniania marzeń i realizacji śmiałych planów?
A jeżeli we śnie nasza ucieczka z więzienia kończy się porażką, to być może nie potrafimy wyswobodzić się z więzienia, w którym wciąż tkwimy. Może to nie jest odpowiedni czas na wielkie zmiany i warto zaplanować odpowiednie działania? A może nie widzimy szansy na ucieczkę, która może w niedługim czasie pojawić się w naszym życiu? Jedno jest pewne – należy się odpowiednio przygotować do wszelkich zmian, które dotyczą nas osobiście. I choć nie zawsze ucieczka może zakończyć się szczęśliwie, to jednak pierwsze kroki przybliżą nas do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Często sen o więzieniu może odnosić się do naszej sfery psychicznej oraz jej ciemnych stron. Jeżeli we śnie widzimy więzienie, to być może nie jesteśmy w stanie uwolnić się od pewnych wad oraz cech, które mogą nam zaszkodzić. I cóż, znajdujemy się w więzieniu naszej osobowości.
Widzieć więzienie - Tradycyjnie sen interpretuje się jako zapowiedź niepomyślnych wydarzeń i kłopotów lub ograniczenia wolności
- być nim - przyjemna niespodzianka
- widzieć je - stałe stanowisko
- więźnia - załatwisz ważną sprawę
- Zostać osadzonym w więzieniu – poczucie winy. Zastanów się nad jego źródłem. Czas na naprawę popełnionego błędu
- Opuszczać mury więzienne – Korzystna zmiana w życiu. Czas na wielkie działania
- Odwiedzać bliskich w więzieniu – pokonasz wszelkie trudności. Może ktoś potrzebuje Twojej pomocy
- Pracować w więzieniu – Zadbaj o swoje relacje z współpracownikami, może szkodzisz innym
- Dla samotnych – Sen wyraża jednocześnie silna potrzebę i lęk przed bliskością. Obawiasz się zaangażowania emocjonalnego oraz cierpienia
- Dla osób w związkach – Czas coś zmienić w swoim związku. Czujesz się jak w więzieniu
- Dla chorego – Sen może zapowiadać pogorszenie zdrowia
- Być w więzieniu – rozczarowanie, stracisz zaufanie do bliskiej osoby
- Siedzieć w nim z innymi - spotkasz się z nieufnością
- Zostać uwolnionym- wielkie zmiany, nowy etap życia
- Uciec z więzienia - przed tobą szczęśliwy okres życia
- Widzieć znajomą osobę w więzienie – pragniesz wolności
- Wsadzić kogoś do więzienia – ograniczasz komuś wolność, narzucasz innym swoje zasady