Burza

Wiele osób boi się burzy i trudno odmówić im racji. Ogromny hałas, złowieszcze błyskawice i pioruny najczęściej tylko straszą, ale zdarza się, że wyrządzają również poważne szkody i zabijają ludzi. Czy sny o tym zjawisku atmosferycznym są więc powiązane z zagrożeniem?

Sennik staropolski interpretuje burzę jako zwiastun nadchodzących ogromnych wyzwań i potyczek życiowych, którym trzeba sprostać, by udowodnić swoją wartość. Droga do celu nie będzie łatwa, ale jeśli przełamiemy swoje obawy, mamy duże szanse powodzenia. Warto wiedzieć, że w mitologii słowiańskiej piorun symbolizuje boga Peruna, uważanego za władcę tego panteonu. Także w innych mitologiach bogowie powiązani z burzą i piorunami należą do najpotężniejszych, między innymi Zeus (mitologia grecka), Thor (nordycka), Jowisz (rzymska), Set (egipska) czy Taranis (celtycka).

Sen o burzy jest również związany z wybuchem uczuć i emocji, które następują w naszym życiu. Czasami przychodzą nagle i niespodziewanie, ale znacznie częściej dusimy je w sobie od dłuższego czasu. Burza jest odzwierciedleniem tego momentu, gdzie nasza cierpliwość do pewnych spraw lub ludzi się kończy. Wyrzucamy wtedy swoje emocje i prawdziwe uczucia na wierzch, które można przyrównać do szalejących piorunów i błyskawic. Przykładem może być kłótnia bliskich sobie ludzi, na przykład z powodu zdrady. Gwałtowna wymiana zdań przypomina wtedy tornado, po którym skala zniszczeń może być bardzo poważna, łącznie z rozpadem związku.

Burza to gwałtowne, głośne i dramatyczne zjawisko, ale po jego zakończeniu następuje rozpogodzenie. Pojawia się słonce i tęcza, a świeżym powietrzem z przyjemnością się oddycha. W ten sposób warto odbierać właśnie symbolikę burzy - powinniśmy być dobrej myśli, jeśli chodzi o rozwiązanie naszych problemów – ale droga do celu z pewnością będzie „burzliwa”.

Poza przedstawioną symboliką burzy jako zwiastuna swoistego rodzaju wyładowań w relacjach życiowych, można ją tłumaczyć także na inne sposoby. Na przykład, gdy w fantazjach zaskoczy nas burza, jest to znak, żeby uważać na zagrożenia w prawdziwym życiu. Już same grzmoty zwiastują złe wiadomości. Dodatkowo, szukanie schronienia może być odzwierciedleniem naszej ucieczki przed niebezpieczeństwem. Po przebudzeniu warto pomyśleć przed czym chcemy jak najszybciej uciec i co stanowi źródło naszego strachu. Jeśli jednak we śnie przeczekaliśmy szczęśliwi i cali burzę pod dębem, wtedy to znak, że unikniemy zagrożenia i doprowadzimy swoje sprawy do szczęśliwego finału.

Ciekawie interpretuje się w niektórych sennikach sytuację, gdy w lesie widzimy drzewo rozdarte piorunami podczas burzy. Ta scena rodem z mrocznego dreszczowca jest bardzo niepomyślnym sygnałem, że może uderzyć w nas piorun. Warto więc zachowywać ostrożność i pamiętać, że tym przypadku może to być metafora i niebezpieczeństwo czyha nie tylko podczas wyładowań atmosferycznych.

Każdy marynarz wie, jak groźna jest burza na morzu. Sen o sztormie z pewnością może częściej przydarzać się osobom związanym ze statkami, ale oznacza dla normalnych ludzi taką właśnie „marynarską” duszę - niespokojną, trochę błądząca po świecie w poszukiwaniu nowych przygód.

Burza z gradem to zła wróżba dla osób będących w związkach. Może zwiastować zawirowania i duże zmiany, nie zawsze na lepsze....

Burza

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów