Ciasto

W religii żydowskiej ciasto kojarzone było przede wszystkim z ucieczką ludu z Egiptu, podczas której Izraelici zabrali ze sobą ukwaszone ciasto. W tych latach utożsamiano je raczej z zepsuciem, natomiast z biegiem czasu to podejście się zmieniło. Dziś ciasto towarzyszy nam podczas świąt, imienin, urodzin i wielu innych uroczystości spędzonych z rodziną oraz znajomymi.

Ciasto odzwierciedla pozytywne stany psychiczne i radość choćby ze względu na swój słodki smak, który niemal każdemu sprawia przyjemność. Dobre skojarzenia podkreślają też ogień i ciepło, które są potrzebne do pieczenia ciasta. Zarówno w życiu, jaki i podczas snu związane jest z pewnymi okolicznościami. Jeśli śnimy o cieście to możemy być pewni, że wkrótce wydarzy się coś miłego. Sama konsystencja ciasta oraz dodatki mogą mówić o tym, co dokładnie spotka nas w najbliższym czasie. Ciasto czekoladowe oznacza nagrodę za nasz trud i wysiłek, natomiast orzech zwiastuje, że wreszcie poradzimy sobie z trudną sprawą. Owoce, takie jak jabłka, maliny, truskawki, wiśnie najczęściej symbolizują szczęście w miłości, namiętne chwile z partnerem bądź nowo poznaną osobą.

Symbolika ciasta jest w większości przypadków pozytywna, ale czasem przedstawia się je także w negatywnym świetle. W senniku staropolskim kojarzone jest z drobnymi przeciwnościami, na przykład jedzenie oznacza przykrości, a krojenie zniweczone nadzieje.

Szczegółowe znaczenie snu:

Ciasto we śnie zazwyczaj kojarzy się z miłymi sytuacjami. To zapowiedź odwiedzin gości, którzy wniosą wiele radości oraz szczęścia. Ciasto staje się poczęstunkiem dla ważnych osób i zwiastunem wyjątkowo sympatycznych chwil.

Ważne są także czynności związane z ciastem. Według Sennika Victorii Birgis, wyrabianie lub pieczenie ciasta może wskazywać na trudne chwile, szczególnie konflikty. Osoba śniąca będzie uczestniczyła w licznych sporach, ale musi zachować rozsądek, szczególnie w trakcie wymiany argumentów. Mądre osoby poszukują rozwiązań, kontrolując swoje słowa. A często to nieprzemyślane słowa mogą stać się dodatkowym źródłem bólu.

Mieszanie ciasta zwiastuje sukcesy oraz duże zyski. Bierzemy los w swoje ręce i to my nadajemy odpowiednią formę oraz kształt. Znamy przepis i wiemy, że odpowiednie mieszanie ciasta sprawi, że proces pieczenia zakończy się sukcesem. Również pieczenie ciasta symbolizuje szczęśliwe wiadomości. A jeżeli ciasto wyrosło tak, że wylewa się z formy, to być może spotka nas ogromne szczęście w miłości. Otrzymamy dużą dawkę uczuć, które sprawią, że odzyskamy poczucie bezpieczeństwa. A ciepły zapach ciasta otuli nasze serca, głodne słodkiego smaku miłości.

Także spożywanie ciasta wskazuje na duże zyski, ale gdy tylko ugryziemy kawałek ciasta, a resztę wyrzucimy, to możemy spodziewać się sprzeczek lub drobnych konfliktów, szczególnie z bliskimi osobami. A co oznacza sen, w którym to my kupujemy ciasto? Być może kupowanie gotowe ciasta jest projekcją pewnych niewłaściwych postaw, związanych z poszukiwaniem skrótów na swojej drodze życiowej lub uciekanie od wysiłku. Wolimy kupić ciasto, niż poświęcić siły na stworzenie własnego, które być może jest o wiele smaczniejsze od gotowego ciasta.

Sennik ciasto - znaczenie snu

Ciasto

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów