Ogień

Odkrycie umiejętności rozpalania ognia sprawiło, że życie ludzi stało się o wiele prostsze i przyjemniejsze. To dlatego ogień od setek lat cieszy się wyjątkową i tajemniczą aurą, w równym stopniu fascynującą co przerażającą. Jest bowiem symbolem ogromnej mocy, która może mieć zarówno twórczy jak i niszczący charakter – ogrzewa pomieszczenia, oświetla ciemność, ale i „pożera” gospodarstwa, lasy czy nawet ludzi. Sen o ogniu jest więc bardzo złożonym zjawiskiem, ale też i ważnym z perspektywy najbliższej przyszłości. Poniższy artykuł pomaga zrozumieć sen o ogniu.

Inne znaczenie snu:

Ogień to częsty symbol pojawiający się w marzeniach sennych. Należy wiedzieć, że ogień posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne znaczenie. Ogień to symbol światłości, ciepła, bezpieczeństwa, miłości, ale również może siać zniszczenie, być źródłem bólu i cierpienie. Czasami sny, w których pojawia się ogień, wzbudzają wiele emocji. We śnie możemy uciekać przed pożarem lub także możemy szukać ciepła przy ogniu. Dlatego w prawidłowej interpretacji snu jest ważne zapamiętanie każdego szczegółu, w którym mieliśmy do czynienia z ogniem.

Symbolika ognia

Od zarania dziejów, ogień był symbolem mądrości, oświecenia czy stanowił element w wielu kulturach, szczególnie związanych z wielobóstwem. Ogień należy do czterech żywiołów i od zawsze utożsamiany był z życiową energią, siłą, blaskiem czy odwagą. Niekiedy, ogień symbolizował męstwo, wytrwałość oraz stanowił znak zbliżającego się zagrożenia. W interpretacji snu pomogą nam emocje, towarzyszące motywie ognia oraz czasami wcześniejsze doświadczenia życiowe. Również warto zwrócić uwagę na zniszczenia, do których przyczynił się ogień w marzeniu sennym lub czynnościami związanymi z ogniem. A może we śnie próbujemy rozniecić lub stłumić ogień?

Warto pamiętać, że ogień stanowi projekcję wewnętrznej pasji oraz możliwości sił twórczych. Jeżeli we śnie widzimy duży płomień ognia, który próbujemy stłumić, to być może w świecie rzeczywistym dążymy do ukrycia, stłumienia naszych pasji lub pragnień i potrzeb. A jeżeli we śnie płoniemy jak żywa pochodnia, to w naszym wnętrzu istnieje ogień, którego nie możemy stłumić. Może odczuwamy ogromną potrzebę tworzenia, zmian lub rozwoju własnych pasji? Co ciekawe, ogień może także stanowić przestrogę przed utratą kontroli nad własnymi emocjami lub namiętnościami.

Często we śnie może pojawić się słup ognia na niebie, który interpretowany jest jako pozytywny symbol. Może niedługo nadejdą wyjątkowo szczęśliwe dni lub to odpowiedni czas na realizację osobistych planów. Widok gasnącego ognia może wskazywać na nieszczęśliwy okres w życiu, pogorszenie stanu zdrowia lub na konieczność oszczędzania. Także w snach może pojawić się ogień w ognisku lub w kominku. W tym przypadku przypatrywanie się ogniu w kominku może wskazywać na rozpoczęcie procesu, związanego z nabyciem większej samoświadomości, wiedzy lub rozwojem osobistych cech i umiejętności. A jeżeli we śnie nasz ciało zostało spalone, to być może odczuwamy ogromne poczucie winy, wstyd lub obawiamy się wkroczenia w przyszłość. A co oznacza sen, w którym widzimy, że płonie nasza bliska osoba? Czasami sen o tym oznacza czas zmian, zakończenie pewnych relacji a może zmiany stanowiska pracy. W tym przypadku należ zastanowić się nad cechami lub pewnymi kontaktami, które mają miejsce w świecie rzeczywistym. To czas na zmiany i proces wewnętrznego odrodzenia.

Pozostała symbolika ognia

Warto zapamiętać czynności związane z ogniem. Jeżeli we śnie próbujemy rozpalić ogień, to być może w świecie rzeczywistym odczuwamy dużą potrzebę związaną z miłością i uczuciami. A jeśli w marzeniu sennym próbujemy ugasić ogień, to w niedługim czasie osoba śniąca wyrzeknie się swoich planów. Również wpadnięcie w ogień wskazuje na doznanie wielkich strat, przede wszystkim w sferze finansowej.

A jeśli we śnie obserwujemy płomień ognia, to możemy być pewni szczęśliwych zdarzeń lub odwzajemnionej miłości. Ale jeżeli płomieniom towarzyszy duża ilość dymu, to niestety, ale w życiu osoby śniącej pojawi się wyjątkowo nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Również bardzo ważny jest wygląd oraz wielkość płomieni. Jeśli we śnie widzimy jasny płomień, to możemy spodziewać się szczęśliwego wydarzenia. Ogromny zapowiada osiągniecie sukcesu i rozwój osobisty, zaś rozniecenia ognia oznacza piękną i wierną przyjaźń oraz miłość.

Także ważne jest nasze zachowanie wobec ognia. Jeżeli we śnie tańczymy wokół ogniska, to możemy spodziewać się wielu szczęśliwych chwil w swoim życiu. A jeżeli we śnie dotykamy ognia, to niestety, ale na pewnej sprawie lub znajomości „sparzymy się” dotkliwie. Należy zachować wyjątkową czujność, zwłaszcza że być może w naszym życiu pojawi się osoba lub propozycja, która może przynieść wiele strat i cierpień. Warto zastanowić się, zanim zaufamy nowo poznanej osobie lub zdecydujemy się na niepewny interes. Także sparzenie się ogniem wskazuje na biedę i niedostatek. Może warto zacząć oszczędzać, szczególnie że przyszłość jest bardzo niepewna. A jeżeli we śnie wpadliśmy w ognisko, to niedługo musimy liczyć się z poważnymi stratami lub w pewnej kwestii poniesiemy dotkliwą porażkę. A co oznacza sen, w którym widzimy pożar? Jeżeli w naszym śnie pojawia się motyw pożaru, to wręcz przeciwnie, możemy spodziewać się szczęśliwych chwil w gronie rodzinnym. Ale jeżeli we śnie widzimy, że gaśnie duże ognisko lub tli się słaby płomień, to bliska osoba będzie zmagała się z poważną chorobą. Czasami taka sytuacja wskazuje na nieszczęśliwe zdarzenie lub utratę bliskiej osoby. Ale jeśli w marzeniu sennym, to my gasimy ogień, to w niedługim czasie przypadnie nam rola negocjatora lub rozjemcy. Może przyczynimy się do rozwiązania poważnego konfliktu. Także widok żaru oznacza trwałe uczucia i piękną miłość. Ogólnie widok ogniska może wskazywać na ognisko domowe, rodzinne szczęście lub zmaganie się z drobnymi problemami. Niestety, ale wszelkie oparzenia stanowią przestrogę przed lekkomyślną decyzją, wygórowanymi ambicjami lub fałszywymi przyjaciółmi.

Sennik ogień - znaczenie snu

Ogień

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów