Góra
Góra jest symbolem odnoszącym się przede wszystkim do osiągania celów. Droga na szczyt ukazuje trudności, jakie należy pokonać, aby dopiąć swego. Brak przeszkód może sugerować, że z łatwością osiągniemy wyżyny. Śniący powinien zwrócić uwagę na okoliczności fantazji, takie jak warunki pogodowe, przeszkody, towarzysze podróży, własne samopoczucie. Motyw wspinania się na górę jest częstym elementem baśni czy mitów, dlatego sen nawiązuje też do sfery duchowej i intelektu, doznań psychicznych i duchowych.
Wiele senników ukazuje górę w kontekście kobiety i mężczyzny. Wspinaczka na szczyt to symbol męskości, racjonalnego myślenia, odwagi. Duch znajdujący się na górze to sam Bóg, Boska Męskość, Ojciec. Schodzenie z góry jest natomiast atrybutem przypisywanym kobiecej stronie natury – powrotem do uczuć, przemianą wewnętrzną. Wchodzenie do wnętrza góry jest związane z Boską Kobiecością i żeńskim królestwem.
Szczegółowe znaczenie snu:
- Jeżeli we śnie osiągnęliśmy szczyt góry, wtedy jest to znak, że również w prawdziwym życiu dopniemy swego i będziemy szczęśliwi.
- Wspinanie się lub wchodzenie na górę oznacza proces samodoskonalenia się śniącego, dążenie do osiągnięcia celu. Jeżeli droga na szczyt jest łatwa i szybka, możemy liczyć na spokojne i radosne życie. Im więcej przeszkód napotkamy podczas wspinaczki, tym większe trudności czekają nas w codziennym życiu.
- Gdy we śnie wspinamy się na górę w jakimś towarzystwie, to zazwyczaj jest to odniesienie do ludzi godnych zaufania, którzy pomogą nam w razie potrzeby. Wiele zależy od interpretacji śniącego, od tego, jak postrzega konkretne osoby, dobrze czy źle?
- Wysokie szczyty górskie są odniesieniem do ambicji i determinacji śniącego, dowodem na to, że nie zadowala się połowicznym sukcesem.
- Niskie szczyty sugerują nam, że powinniśmy zrelaksować się i odpocząć, na przykład udać się na wczasy.
- Gdy we śnie podziwiamy widoki z góry, wtedy jest to odzwierciedlenie refleksji jakiej dokonujemy, oceny ważnej sytuacji życiowej, próba rozwiązania jakiegoś problemu.
- Schodzenie z góry jest znakiem, że śniący wykonał kawał ciężkiej pracy i należy mu się relaks oraz odpoczynek.
- Koszmar, w którym spadamy z góry, można odbierać jako rozczarowanie, kryzys życiowy, zwłaszcza jeśli pojawi się krew.
- Przewodnik pojawiający się podczas wspinaczki górskiej może być próba przekazania nam ważnych wskazówek, które śniący powinien odnieść do swojego życia.
- Widok chwiejącej się góry jest sygnałem ostrzegawczym, że wrogowie tylko czekają na nasze potknięcia.
- Góra, z której wydobywa się dym i ogień, stanowi ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.
- Jeżeli na szczycie góry znajduje się zamek, jest to znak, że możemy liczyć na szczęśliwe wydarzenia w naszym życiu. Gdy we śnie widzimy jedynie ruiny budowli, jest to motyw związany ze starzeniem się lub przeszkodami na naszej życiowej drodze.
- Widok górskiego szczytu pokrytego śniegiem zapowiada, że ktoś nieznajomy pomoże nam w najbliższym czasie.
- Zielone góry odzwierciedlają szlachetność, dobroć śniącego.
- Góra lodowa jest symbolem nieświadomości, wytłumionych emocji. Sen może być ostrzeżeniem przed nagłym ujawnieniem się ich w naszym życiu.
- Góra Kalwaria to symbol modlitwy, przebaczenia, może pojawić się zwłaszcza we śnie osób wierzących.
- Wulkan może symbolizować zbliżającą się przemianę w życiu śniącego, nagły wybuch uczuć czy emocji. Nieczynny wulkan może być ostrzeżeniem przed robieniem ryzykownych lub podejrzanych interesów.
Wzgórze, Pagórek
Symbolika niewielkiego wzniesienia jest podobna do symboliki góry - rożni się przede wszystkim skalą. Postawiony cel jest więc o wiele łatwiej osiągalny, często stanowi kolejny krok do celu. Wdrapanie się na pagórek oznacza zrealizowanie zadania, bezskuteczna wspinaczka to z kolei niepowodzenie.
Pagórek może symbolizować również kobiece krągłości, dlatego dla mężczyzn będzie to czasami wyraz popędu i pragnień erotycznych.