Góra

Góra jest symbolem odnoszącym się przede wszystkim do osiągania celów. Droga na szczyt ukazuje trudności, jakie należy pokonać, aby dopiąć swego. Brak przeszkód może sugerować, że z łatwością osiągniemy wyżyny. Śniący powinien zwrócić uwagę na okoliczności fantazji, takie jak warunki pogodowe, przeszkody, towarzysze podróży, własne samopoczucie. Motyw wspinania się na górę jest częstym elementem baśni czy mitów, dlatego sen nawiązuje też do sfery duchowej i intelektu, doznań psychicznych i duchowych.


Wiele senników ukazuje górę w kontekście kobiety i mężczyzny. Wspinaczka na szczyt to symbol męskości, racjonalnego myślenia, odwagi. Duch znajdujący się na górze to sam Bóg, Boska Męskość, Ojciec. Schodzenie z góry jest natomiast atrybutem przypisywanym kobiecej stronie natury – powrotem do uczuć, przemianą wewnętrzną. Wchodzenie do wnętrza góry jest związane z Boską Kobiecością i żeńskim królestwem.

Szczegółowe znaczenie snu:

Wzgórze, Pagórek

Symbolika niewielkiego wzniesienia jest podobna do symboliki góry - rożni się przede wszystkim skalą. Postawiony cel jest więc o wiele łatwiej osiągalny, często stanowi kolejny krok do celu. Wdrapanie się na pagórek oznacza zrealizowanie zadania, bezskuteczna wspinaczka to z kolei niepowodzenie.

Pagórek może symbolizować również kobiece krągłości, dlatego dla mężczyzn będzie to czasami wyraz popędu i pragnień erotycznych.

Góra

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów