Kolor zielony

Kolor kojarzony z bujną roślinnością, przyrodą, spokojem, świeżością, urodzajem, równowagą. Zielone pole, trawa czy inne rośliny wskazują na dobrobyt, powodzenie w sprawach zawodowych. Zieleń to także nadzieja, zdrowie, regeneracja – we śnie może zwiastować dobre samopoczucie. W wielu kulturach zieleń związana jest z rajem, Wielką Matką.

 

Warto spojrzeć na kolor zielony jako element sygnalizacji świetlnej, czyli oznaczający wolną drogę. Sen o zielonym świetle może więc oznaczać, że nadszedł najlepszy czas na podjęcie ważnej decyzji. 

 

Negatywna symbolika zieleni jest związana z niedojrzałością, co może we śnie być reprezentowane przez zielone owoce lub przez popularne powiedzenia, takie jak „być zielonym”, czy „nie mieć zielonego pojęcia”.  

 

Kolor ten może oznaczać też zgniliznę, rozkład. W średniowieczu kolor zielony symbolizował zło i był kojarzony z szatanem, a niektóre znaczenia przetrwały do dziś –np. jaskrawa zieleń kojarzy się z trucizną, a blada z chorobą.

 

Jak interpretować sny o kolorze zielonym? Jeśli widzimy barwę szmaragdową wskazuje na to na pozytywny ciąg zdarzeń, kolory zaciemnione, zgaszone odzwierciedlają destrukcję i negatywne emocje.

Kolor zielony

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów

Kolor różowy Różowy symbolizuje miłość, czułość, zmysłowość, delikatność, dobroć – we śnie może pojawić się pod postacią kwiatów, a także ubrań czy przedmiotów.
Kolor srebrny Srebro według wierzeń ma moc pokonywania złych mocy – w snach może wskazywać na ochronę, opiekę, emocje, intuicję.