Piwnica

Sen o piwnicy ma znaczenie nawiązujące do sfery psychicznej osoby śniącej. Warto zapamiętać jak największą ilość szczegółów snu, w którym widzimy piwnicę.

Symbolika piwnicy w marzeniu sennym

Zazwyczaj sen o piwnicy stanowi wskazówkę, aby zwrócić większą uwagę na naszą sferę psychiczną. Jak wiemy, piwnicy to miejsce służące do przechowywania, składowania oraz gromadzenia często niepotrzebnych przedmiotów. W podobnym znaczeniu sen o piwnicy wskazuje na naszą sferę podświadomej psychiki, w której magazynujemy i przechowujemy nasze wspomnienia, refleksje, spostrzeżenia czy wyobrażenia. Bywa, że w marzeniu sennym spędzamy czas w znanej lub w obcej piwnicy przeszukując jej zakamarki. Również we śnie możemy schodził do piwnicy lub z niej wychodzić. Także mogą pojawić się najróżniejsze emocje, towarzyszące określonej sytuacji związanej z piwnicą. Może odczuwamy głęboki strach, żal a może wręcz przeciwnie – czujemy się bezpiecznie w piwnicy? A może w piwnicy coś chowamy przed światem? Warto zastanowić się nad każdym szczegółem w marzeniu sennym.

A co oznacza sen, w którym schodząc w dół do piwnicy napotykamy zamknięte drzwi?

A może nie chcemy przekroczyć progu piwnicy i wejść w ogarniającą nas ciemność? Warto pamiętać, że wszelkie pomieszczenia związane z domem odnoszą się do naszego życia, psychiki i świata emocji. Piwnica to fundament naszego domu, inaczej naszego życia. To w tym miejscu trzymamy i przechowujemy ważne i mniej ważne przedmioty, zaś w sensie metaforycznym – nasze wspomnienia, emocje oraz głębokie refleksje. Bywa, że w naszej „piwnicy” trzymamy coś, o czym już dawno pragniemy zapomnieć lub próbujemy ukryć pewien sekret przed najbliższym otoczeniem. Dlatego zazwyczaj sen o piwnicy odnosi się do naszych sekretnych, ukrytych cech osobowości, pragnień i potrzeb, które pragniemy nie dopuścić do naszej świadomości. Może czegoś od dawna się obawiamy lub odczuwamy pewne pragnienia, które są sprzeczne z obowiązującymi zasadami społecznymi ? A może obawiamy się poznać prawdy o sobie? Sen o piwnicy może mieć bardzo duże znaczenie w naszym życiu, ponieważ zazwyczaj zawiera pewne informacje, prawdę oraz tajemnice, które są dla nas znaczące.

A co oznacza sen, w którym obawiamy się zejść do piwnicy?

Zazwyczaj ta sytuacja w marzeniu sennym wskazuje na nasze podświadome lęki, ograniczenia i strach przed nieznanym. Może obawiamy się niepewnej przyszłości lub wypieramy z naszej świadomości pewne wydarzenia, które wciąż tkwią w naszej psychice? Co ciekawe, jeżeli we śnie widzimy zamknięte drzwi od piwnicy, to w świecie rzeczywistym nie nadszedł jeszcze odpowiedni czas na poznanie prawdy o sobie, odkryciu pewnych tajemnic lub cech, które mogą zmienić nasze postrzeganie o siebie samym. To jeszcze nie jest odpowiednia pora na zgłębienie własnej psychiki oraz pewnych elementów związanych z naszą podświadomością. A jeżeli we śnie z dużą śmiałością przekraczamy próg piwnicy i zaczynami zgłębiać jej zakamarki, to możemy być pewni, że w niedługim czasie odkryjemy w sobie pewne cechy, które pomogą nam w osiągnięciu celu. Także sen o szukaniu czegoś w piwnicy może wskazywać na potrzebę odkrycia prawdy o sobie. A jeśli we śnie widzimy małą piwnicę, to być może pojawi się szansa na osiągnięcie sukcesu, ale należy podjąć pewną ryzykowną decyzję. Także ta sytuacja może wskazywać na poznanie tylko pewnej części własnej psychiki, szczególnie gdy dalsza część psychiki tonie w bezkresnym mroku.

Co ciekawe, również w „piwnicy” możemy odnaleźć energię życiową, tak potrzebną do działania. Może to w tym miejscu znajdziemy inspirację do tworzenia, zmieniania i przekształcania swojej rzeczywistości. A jeżeli w marzeniu sennym widzimy zagraconą, zabrudzoną piwnicę, to niestety, ale zaniedbaliśmy swoje potrzeby psychiczne. Może to odpowiedni czas na posprzątanie, pozbycie się złości, nienawiści, dawnych urazów lub chwil z przeszłości, które wciąż zaśmiecają nasze dotychczasowe życie. To również czas na odkrycie swojego potencjału oraz tej sfery życia, która od dłuższego czasu znajdowała się w mrokach naszej świadomości. Czasami przebywanie w wilgotnej piwnicy może wskazywać na zmartwienia, problemy życiowe, troski oraz pogorszenie stanu zdrowia. Może czas zwrócić większą uwagę na swoje zdrowie, szczególnie psychiczne? A jeżeli we śnie znajdujemy się w piwnicy i nie możemy wydostać się z tego pomieszczenia, to być w może w świecie rzeczywistym czujemy się zniewoleni przez naszą sferę duchową. Może osoba śniąca nie potrafi uwolnić się z przeszłości i wciąż żyje dawnymi chwilami?

Sennik piwnica - znaczenie snu

Wiele osób boi się schodzić do piwnicy, szczególnie po zmroku. W naszej wyobraźni to właśnie tam grozi nam największe niebezpieczeństwo, a ciemne korytarze zamieszkują potwory i istoty nadprzyrodzone. Piwnica utożsamia więc najmroczniejsze aspekty naszej psychiki oraz wyparte ze świadomości pragnienia lub wspomnienia.

Piwnica

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów