Brzuch

Sen związany z brzuchem odnosi się do najgłębszych uczuć i instynktów człowieka. Jak większość pojęć w senniku, także w tym przypadku ma zarówno negatywne i pozytywne prognozy dla śniącego.

Bardzo często brzuch odbierany jest w znaczeniu seksualnym i symbolizuje niezaspokojony popęd. Bardzo erotycznym i podniecającym zjawiskiem jest na przykład taniec brzucha, więc we śnie może on właśnie mieć takie konotacje. Fantazje o tańcu brzucha mogą też nieco odbiegać od tematu seksu i być zapowiedzią egzotycznego wyjazdu na wczasy czy urlop.

Żołądek jest również siedliskiem emocji, wiedzy, mądrości, wyraża delikatność, czułość i potrzebę ochronę własnego wnętrza. W pewnym sensie określa też sposób przyjmowania treści, jakie pojawiają się w naszym życiu, na przykład tego, że pewnych ludzi i spraw nie możemy „strawić”. Z kolei sen, gdzie jesteśmy pieszczeni lub dotykani po brzuchu jest symbolem, że zaakceptowaliśmy uczucia, które gromadziliśmy w sobie przez lata. Nasz strach, że ktoś odkryje nasze sekrety i pozna najskrytsze uczucia może symbolizować koszmar, w którym widzimy operację brzucha.

W wielu kulturach brzuch jest symbolem macierzyństwa. Czasami więc sen o kobiecym brzuchu wyraża tęsknotę za poczuciem bezpieczeństwa, za domowym ciepłem, który uosabia matka.

Żołądek może też być aluzją do obżarstwa, materialistycznej postawy i konsumpcyjnego stylu życia. Ludzie otyli nie bez powodu zresztą uważani są za bogatych, a wychudzeni za biednych. Takie postrzeganie znajduje swoje odzwierciedlenie w senniku, dlatego duży i gruby brzuch jest znakiem dobrobytu. Śniącego czekają w najbliższym czasie sukcesy finansowe, być może znacznie powiększy on swój majątek. Każdemu wypada więc życzyć, by przyśnił mu się ogromny brzuch.

Zgodnie z przedstawioną symboliką, chudy i wklęsły wskazuje na lęk przed ubóstwem i trudną sytuację śniącego. W niedalekiej przyszłości dosięgnie go prawdopodobnie bieda, dlatego to wyraźne ostrzeżenie, by uważać na czynione inwestycje finansowe i szanować swoją pracę.

Sen o brzuchu często oznacza negatywne wróżby. Leżenie na nim zwiastuje problemy zdrowotne, podobnie jak ból w tej części ciała. W niektórych sytuacjach ból brzucha może odzwierciedlać realne kłopoty żołądkowe czy nawet choroby układu pokarmowego. Jeśli bóle pojawiają się także na jawie, nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza. Wzdęty żołądek podpowiada nam, byśmy załatwili wszystkie niedokończone sprawy. Pomarszczony brzuch we śnie jest odniesieniem do fałszywych przyjaciół i znajomych. Oczywiście nie ma co rzucać bezpodstawnych oskarżeń w ich stronę - wkrótce pewnie sami się ujawnią.

Złe prognozy mają wszelkie koszmary związane z żołądkiem, takie jak wypływająca z niego krew, czy nóż wbity w brzuch – być może dotknie nas, lub naszych bliskich jakaś tragedia.

We śnie możemy zwrócić uwagę na to, czy nasz brzuch jest zasłonięty ubraniem, czy też nie. W pierwszej sytuacji fantazja odzwierciedla nasze dobre samopoczucie, w drugiej ostrzega przed zdradą i nielojalnością pozornie bliskiej nam osoby. Warto więc uważać.

Charakterystyczny dźwięk, jakim jest burczenie brzucha, zna każdy z nas. Zazwyczaj przypomina nam, że nasz żołądek domaga się posiłku, burczenie wydobywające się z tej części ciała może więc być odzwierciedleniem pewnych potrzeb śniącego, nie należy więc ich ignorować. Burczenie czasami zapowiada nadchodzące zmiany.

Brzuch

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów