Buty

Gdyby spytać kobiety o buty, to z pewnością większość z nich wygłosiłaby na ich temat prawdziwy elaborat. Nie tylko jednak płeć piękna jest uzależniona od kupowania obuwia – w końcu to jedna z najważniejszych części garderoby. Każdy chyba przyzna, że chodzenie boso byłoby dość uciążliwe. Jednak buty to coś znacznie więcej niż przedmiot z podeszwą. Nie będzie przesadą powiedzenie, że mówią bardzo wiele o charakterze danej osoby. Podobnie jest w marzeniach sennych, a ich symbolika może dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak i osobistego.

Przede wszystkim trzeba wskazać podstawowe zastosowanie butów, czyli możliwość poruszania się po ulicy, wśród innych ludzi. To wyraźne odniesienie do pozycji w społeczeństwie – śniący jest jego częścią, być może nawet odgrywa w nim istotną rolę. Wszystko sprowadza się w tym momencie do samych butów – czy są wygodne? Jeśli tak właśnie jest, wtedy możemy to odebrać, że dobrze czujemy się w swoim środowisku, a sprawy układają się po naszej myśli. Ciasne obuwie we śnie symbolizuje coś dokładnie odwrotnego, czyli brak umiejętności dostosowania się oraz negatywny stosunek do otaczającego nas świata. Z kolei zbyt duże buty oznaczają, że śniący nie potrafi mierzyć sił na zamiary i porwał się z przysłowiową motyką na słońce. Być może stanowisko, na które aplikuje przerasta jego możliwości, lub zamierza podjąć się nierentownej inwestycji.

Niemodne buty są symbolem niespełnionych nadziei zawodowych – wyuczony zawód lub ten, który pragniemy wykonywać, jest słabo ceniony w społeczeństwie i uznawany za nieprzydatny. Taki sen może dopadać choćby marzycieli, którzy liczą, że zostaną gwiazdami muzyki lub kupią sobie willę nad jeziorem, choć nic na to nie wskazuje. Czasami sen o niemodnym obuwiu może być efektem zwątpienia młodych ludzi, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, gdzie studia wcale nie gwarantują pracy ani tym bardziej zarobków na poziomie. Stare, zniszczone i dziurawe obuwie jest sygnałem nadchodzącej porażki.

Jeżeli śni nam się, że chodzimy boso, wtedy jest to sygnał ostrzegawczy, że będziemy mieli kłopoty finansowe. Trudno bowiem być w dobrym położeniu, jeśli nie stać nas nawet na tak podstawowe rzeczy, jak buty. Należy także mieć na uwadze sen, w którym widzimy czarne buty – to ostrzeżenie, które może dotyczyć stanu zdrowia lub jakiegoś oszustwa. Przemoczone adidasy, czy trampki często są przyczyną choroby, i tak też trzeba interpretować sen z mokrymi butami. Warto więc zapisać się do lekarza, choćby na zwykłą kontrolę.

Gdy podczas fantazji sennych widzimy buty nie od pary, to ma to związek z cudzołóstwem i stanowi swojego rodzaju ostrzeżenie dla śniącego. Odnalezienie zgubionego buta zwiastuje nową znajomość. Jeżeli jest niezniszczony, może ona przekształcić się w przyjaźń lub nawet miłość. Jeśli jednak but jest podarty, nowo poznana osoba nie spełni naszych oczekiwań.

Przedstawiając znaczenie sennika związanego z obuwiem, nie można zapominać, że wyróżniamy wiele jego rodzajów. Każdy z nich ma swoją ogólną symbolikę. Na przykład kapcie domowe, pantofle czy klapki kojarzą się z lenistwem, wygodą i brakiem aktywnego działania. Adidasy sugerują śniącemu, że powinien większą uwagę przykładać do ćwiczeń fizycznych. Ciekawą symbolikę mają damskie buty i pantofle na wysokim obcasie, które mogą mieć podtekst erotyczny. Szpilki we śnie często związane są z fantazją seksualną (zwłaszcza u panów), ale i z marzeniem o wyższym statusie społecznym, poczuciu własnej wartości (kobiety).

Trudno jednoznacznie wyjaśnić sen, w którym mężczyzna nosi damskie buty na wysokim obcasie – trzeba to jednak powiązać z utratą męskości, kompromitacją i całkowitym ośmieszeniem. But z cholewką wróży trudną drogę do celu.

A co z kupowaniem butów? Przecież każdy z nas ma przynajmniej po kilka par. U kobiet sen, w którym kupują buty i nie muszą za to płacić, jest jedną z najprzyjemniejszych fantazji. Odsuwając jednak żarty na bok, taki sen oznacza zazwyczaj złożoną nam obietnicę. Nowe buty we śnie są utożsamiane z podróżowaniem – w końcu to świetna okazja, by sprawdzić, jak się sprawują. Gdy natomiast zamiast kupować, pozbywamy się butów, wtedy zwiastuje to nieporozumienia w naszym życiu i związane z tym kłopoty.

Niektóre osoby mają sen że noszą cudze buty. Może to odzwierciedlać sytuację, w której utożsamiają się z postawami i poglądami innych osób, oraz że brak im własnego zdania.

Sen o czyszczeniu butów może mieć podwójne znacznie. Jeśli czyścimy swoje buty, to powinniśmy się cieszyć, gdyż zarobimy trochę gotówki w najbliższym czasie. Gdy jednak czyścimy cudze buty, wtedy wróży to tak zwane „płaszczenie” się przed kimś. Skojarzenie z pucybutem nie jest tutaj przypadkowe, śniący musi liczyć się z poniżeniem.

Buty

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów