Miecz
Miecz jest najstarszą historyczną bronią sieczną, pierwsze egzemplarze wykonane z brązu powstały jeszcze w epoce brązu. W czasach średniowiecza miecz stał się symbolem stanu rycerskiego, zaczął uchodzić za bardzo wartościowy przedmiot. Wojownicy często nadawali mu imię, by podkreślić jego wyjątkowa moc i siłę. Był również niezbędny przy ceremonii koronacji i pasowania na rycerza. Broń ta odgrywała ważną rolę w konfliktach historycznych, wystarczy wspomnieć dwa nagie miecze podarowane Władysławowi Jagielle jako wyzwanie przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena przed słynną bitwa pod Grunwaldem. Kult miecza jest obecny do dziś, choć z upływem lat przestał być użyteczny, najczęściej można zobaczyć go w muzeum lub w filmie. Czasami także w snach, warto więc wiedzieć co to oznacza.
Gdy śnimy o mieczu, niemal zawsze należy się w takiej sytuacji cieszyć. Miecz jest bowiem symbolem honoru, męstwa czy władzy oraz reprezentuje prawdę, moc i sprawiedliwość. We śnie może wyrażać bogaty system wartości i energię duchową śniącego, na co wskazuje choćby krzyż, który tworzą razem uchwyt i ostrze. Miecz jest motywacją do tego, byśmy nie wątpili i zawsze z wiarą podchodzili do wszystkich spraw.
Tak jak otrzymanie czy noszenie miecza może zwiastować zaszczyty, honor i władzę, tak złamanie czy zgubienie tej broni jest jednoznaczne z hańbą i utratą szacunku. Śniący powinien więc przeanalizować swoje postępowanie w ostatnim czasie, gdyż może na zawsze stracić honor. Taki sen często zdarza się na przykład osobom na kierowniczych stanowiskach, którzy podejmują ważne i odpowiedzialne decyzje.
Miecz w pochwie jest symbolem dwojakiego charakteru i podwójnej osobowości. Jeżeli we śnie walczymy mieczem, to jest to dobra wiadomość dotycząca śniącego. Odzwierciedla to jego pewność siebie. Dzięki temu, że wierzy w swoje możliwości, osiąga założone cele. Gdy jednak tylko przygląda się osobom walczącym na miecze, wtedy to dla niego sygnał, że należy zabrać się do pracy lub poświęcać jej więcej uwagi. Inni ciężko trenują i nie narzekają, co może być aluzją do postawy śniącego.