Broń

Broń nierozerwalnie łączy się z agresją, przemocą i konfliktem. Ma ogromną siłę rażenia – nie tylko zmienia losy poszczególnych osób, ale i całych państw. Czy sen z bronią może więc w jakimś stopniu wpłynąć na nasze życie?

Dla niektórych pojawiająca się we śnie broń może być całkiem normalnym zjawiskiem, choćby dla żołnierza, policjanta, ochroniarza, myśliwego czy bandyty. Noszą oni broń praktycznie na co dzień, więc jest naturalnym elementem ich życia, który przenika do nocnych fantazji. Nie zawsze mają więc one konkretne znaczenie czy symbolikę. Co innego osoby, które nie używają broni.

W koszmarach, w których występują te niebezpieczne przedmioty, można wyodrębnić dwie postawy śniącego – defensywną lub ofensywną. Gdy pistolet, nóż czy miecz służą nam do obrony, wtedy podświadomie obawiamy się zdrady bliskiej nam osoby lub innego zagrożenia. Nie czujemy się do końca pewnie w swoim środowisku. Jeżeli śniący wyraża postawę ofensywną, czyli używa broni, by zrobić komuś krzywdę, wtedy powinien dokładnie przeanalizować swój sen. Na kogo skierowana jest agresja? Czy znamy tego człowieka? Z jakich powodów mu grozimy? Czy słusznie? Poznanie źródła gniewu i spersonalizowanie go jest kluczem do interpretacji tego snu. Posiadanie broni nie zawsze jest związane z uczuciem złości, czasami może być po prostu wyrazem zbyt dużego zmęczenia czy natłoku obowiązków.

Przez lata powstało wiele interpretacji dotyczących broni we śnie. Nie tylko wskazują one na tłumione na jawie emocje, takie jak lęk, niepewność czy gniew, ale i na siły duchowe, moce człowieka czy nawet męską seksualność. Na tym ostatnim zagadnieniu skupiał się między innymi Sigmund Freud, który ze względu na falliczny kształt każdego niemal rodzaju broni, doszukiwał się w niej symbolów seksualnych. Według niemieckiego filozofa nóż, który wbija się i przenika w ciało, jest odzwierciedleniem penetracji. Pistolet z kolei symbolizuje stosunek płciowy i orgazm, na co wskazują wystrzeliwane pociski. Freud uważał, że fantazje o broni są wynikiem braku poczucia bezpieczeństwa w sprawach intymnych, lub mają nawet agresywny charakter. Gdy mężczyźnie śni się, że atakuje w nim kobietę, to znaczy, że ma ambiwalentny stosunek do płci przeciwnej. Dla dziewczyny taki sen jest wyrazem lęku przed mężczyznami. Natomiast mara nocna, w której broń jest zepsuta to znak, że śniący obawia się o swoją sprawność seksualną. Może to być na przykład związane z długą przerwą w kontaktach płciowych, chorobą czy podeszłym wiekiem.

W bardziej szczegółowym tłumaczeniu snów o broni, pojawia się wiele wariantów.

Gdy widzimy broń, a więc błyska nam ostrze noża lub słyszymy charakterystyczny szczęk pistoletu, jest to wyraźna przestroga, by zachować czujność. Możemy na przykład w niedługim czasie wdać się w awanturę. Kupowanie broni we śnie to również ostrzeżenie, tym razem przed kłopotami z prawem. Zresztą jedno wiąże się zazwyczaj z drugim.

Jeżeli dostajemy od kogoś karabin, nóż lub bierzemy udział w ćwiczeniach z bronią, wtedy może zwiastować to przyszłe zaszczyty, nagrodę za dobrze wykonaną i rzetelną pracę. Także czyszczenie broni zapowiada miłe zdarzenia i sytuacje. Zniszczona albo nieprzydatna broń we śnie nie wróży nic dobrego, gdyż jesteśmy pozbawieni narzędzia do obrony przed wrogiem. W przełożeniu na prawdziwe życie oznacza to, że nieskutecznie chronimy się przed przeciwnościami losu lub destrukcyjnym wpływem innych ludzi. Być może jesteśmy nawet wykorzystywani przez znajomych lub bliskich.

Przy interpretacjach fantazji z bronią trzeba też uwzględnić jej typ, bo to również ma swoje znaczenie. Broń to przecież nie tylko pistolet czy karabin maszynowy, ale i miecz, kusza, łuk, nóż czy granat. Opisy poszczególnej broni znajdą Państwo w naszym senniku.

Broń

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów