Policja
Policja należy do tych formacji, których wolelibyśmy unikać – kontakt z przedstawicielami prawa najczęściej oznacza bowiem kłopoty, bez różnicy czy jesteśmy ofiarą, świadkiem przestępstwa, czy sami złamaliśmy prawo. Wyjątkiem są sny, w których policja ratuje nas przed bandytą. Najpierw warto jednak wyróżnić możliwe powody, dla których policjant pojawia się w naszym śnie:
Niemoralne zachowanie.
Przedstawiciel prawa we śnie może wskazywać, że zbyt często łamiemy prawo lub postępujemy niemoralnie, wbrew obowiązującym, niepisanym zasadom.
Wyrzuty sumienia
Policja jest odpowiedzialna za wykrywanie przestępców, dla wielu osób może to być więc odzwierciedlenie lęków związanych z dręczącym nasze sumienie przewinieniem. Strach przed ukaraniem przejawia się w snach właśnie pod postacią policjanta lub podobnych motywów, takich jak więzienie, kajdanki czy areszt.
Bunt
Policjant to przedstawiciel znienawidzonej lub nieakceptowanej władzy. We śnie może on utożsamiać osoby, które nami rządzą – nie chodzi tu tylko o polityków czy policję, ale i partnera życiowego, rodzica, nauczyciela czy szefa. Sen może pojawić się szczególnie u młodych i zbuntowanych osób.
Bezradność
W momentach zagrożenia oraz zwątpienia we własne umiejętności, sny o policjantach mogą być naturalnym mechanizmem – śniący szuka wsparcia i pomocy, kogoś kto ochroni go przed wszechobecnym złem.
Szczegółowe znaczenie snu:
- Gdy śniący widzi we śnie posterunek lub przyjaznego policjanta, wtedy oznacza to, że rozwiąże swoje problemy i będzie mógł liczyć na pomoc innych ludzi.
- Sen o agresywnym, gniewnym policjancie jest przestrogą przed popełnieniem głupstwa, które może nas drogo kosztować.
- Widok policjanta w naszym domu zwiastuje otrzymanie nieprzyjemnych nowin odnośnie kogoś z rodziny.
- Gdy śniący jest policjantem może to oznaczać, że powinien postępować według zasad, mieć więcej samodyscypliny. Czasami sen sugeruje jednak, że zbyt krytycznie oceniamy własne umiejętności i postępowanie.
- Jeżeli wzywamy policję, oznacza to, że brak nam odwagi by samemu stawić czoła wrogowi lub problemowi.
- Pościg: musimy przestać uciekać od jakiegoś problemu, odpowiedzialności za własne czyny.
- Bijatyka lub kłótnia z policjantem symbolizuje wyrzuty sumienia śniącego, poczucie winy. Gdy jednak należymy do osób mających w rzeczywistości zatargi z policją, wtedy może to być przejaw agresji, nienawiści wobec stróżów prawa.
- Jeżeli zostaliśmy we śnie zaatakowani przez policjanta, oznacza to, że czeka nas życiowa potyczka, której praktycznie nie mamy szans wygrać – z góry jesteśmy na przegranej pozycji.
- Gdy jesteśmy niewinni, a policjant aresztuje nas we śnie, jest to ostrzeżenie przed wplątaniem się w poważne kłopoty.
- Gdy mamy coś na sumieniu i przyśniło nam się aresztowanie, wtedy sen może oznaczać, że nie unikniemy kary.
- Jeżeli ktoś donosi na nas policji, sugeruje to, by lepiej przemyśleć swoje zachowanie, nastawienie wobec innych ludzi.
- Jeżeli ktoś proponuje nam pracę w policji, jest to przestroga przed nieuczciwymi ludźmi. Dla śniącego może też oznaczać, że ma predyspozycje do pracy w służbach mundurowych.
- Dla osób w związku, sen o policjancie odzwierciedla obawy o zdradę partnera.
- Patrol policji: kłopoty w interesach, niebezpieczeństwo.
- Mandat ostrzega przed nierozsądnym zachowaniem, które przysporzy nam wydatków.
- Tajny agent: zależy nam na utrzymaniu jakiegoś wydarzenia w tajemnicy lub działamy niezgodnie z własnym sumieniem.
- Radiowóz: wkrótce ktoś pomoże nam w trudnej sytuacji.
- Taśma rozkładana na miejscu zbrodni symbolizuje ograniczenia.
- Więzienie sugeruje, że śniącemu doskwiera brak swobody życiowej.
- Sen, w którym motywem jest sąd zapowiada kłopoty z prawem.