Biżuteria

Potrzeba ozdabiania ciała biżuterią sięga zarania dziejów współczesnego świata. Do najstarszych znalezisk w tej dziedzinie należą przedziurawione muszle, które według naukowców mają 100 000 lat. Od tego czasu przedmioty nazywane biżuterią na dobre zagościły w ludzkiej świadomości, zarówno jako wyznacznik statusu społecznego, wiary czy atrakcyjności, jak i symbol związków uczuciowych.

Ma to swoje odbicie w wierzeniach sennych. Biżuteria, taka jak naszyjniki czy pierścionki związane są z czarem, fascynacją, uwodzeniem, wysublimowanym kobiecym erotyzmem. W tym kontekście można odbierać fantazje, w których kobieta otrzymuje od mężczyzny łańcuszek, kolczyki czy pierścionek. Natomiast diademy, sygnety czy brosze kojarzą się z zamożnością i szacunkiem.

Biżuteria może też wskazywać na bogactwo wartości wewnętrznych i kulturę osobistą śniącego lub odnosić się do zamożności. Jeszcze inne wyjaśnienie znaczenia biżuterii to wesele i zaszczyty, czyli całkiem przyjemna perspektywa na przyszłość. Warto dodać, że duże znaczenie ma jakość biżuterii – złoto dodatkowo podkreśla tutaj pozytywną symbolikę, natomiast sztuczna wskazuje na oszukiwanie się śniącej osoby.


Szczegółowe znaczenie snu:

Biżuteria

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów

Kolor srebrny Srebro według wierzeń ma moc pokonywania złych mocy – w snach może wskazywać na ochronę, opiekę, emocje, intuicję.