Ptak

Ptaki to piękne stworzenia, które w kulturze i religii zajmują szczególne miejsce, symbolizując między innymi posłańców bożych. W starożytnym Egipcie duszę człowieka ukazywano w postaci ptaka z ludzką głową. O tym, że ludzie i ptaki mają wiele wspólnego świadczy to, że są one zwierzętami społecznymi – porozumiewają się za pomocą wizualnych sygnałów oraz zawołań kontaktowych, śpiewem, a także biorą udział we wspólnych lęgach, polowaniach, czy zgrupowaniach migracyjnych.

Interpretacja snu o ptakach jest niezwykle złożona: każdy gatunek ma swoją symbolikę, do tego różniącą się w zależności od poszczególnej kultury. Jako przykład można tutaj podać sowę: w niektórych częściach Afryki kojarzy się ją ze śmiercią, gdy w Europie oznacza mądrość, wiedzę. Dudek w starożytnym Egipcie czy Persji był symbolem cnoty, natomiast w wielu krajach Europy jest kojarzony ze złodziejem, a w Skandynawii nawet z omenem wojny. Innym czynnikiem wpływającym na różnorodność interpretacji snów o ptakach jest silne zakorzenienie ptaków w kulturze i sztuce – w baśniach, filmach, muzyce czy książkach. Tutaj ich wizerunek także jest niezwykle różnorodny – od brzydkiego kaczątka po kaczora Donalda czy krwiożerczych ptaków z filmu Hitchcocka.

W naszym senniku przedstawimy ogólną interpretację snu o ptakach, przedstawiając tylko skrótową symbolikę poszczególnych gatunków. W celu dokładnej interpretacji zapraszamy do pozostałych haseł w naszym senniku.

Najczęstsze znaczenia snu o ptakach:

Poszczególne gatunki ptaków:

Ptak

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów