Duch

Duch we śnie jest odniesieniem do naszej przeszłości, symbolem niedokończonych spraw i bolesnych wspomnień. Być może poczucie winy, stłumione lęki czy wydarzenia zamiecione pod dywan wróciły ze zdwojoną siłą i znów prześladują sumienie śniącego. Sen taki może być spowodowany jakąś niepewną, niezbadaną sytuacją, która przydarzyła się na jawie. To właśnie niewiedza powoduje strach, dlatego warto przyjrzeć się sprawie z innej perspektywy i stawić jej czoła. Jeżeli poznamy swojego wroga, łatwiej będzie go pokonać i oczyścić się emocjonalnie. Śniący może wyciągnąć jakieś konkretne wnioski z tego koszmaru, kierując się wyglądem ducha, jego intencjami czy tym co mówi, jeśli z nim rozmawialiśmy we śnie.

Duchy mogą pojawić się w naszym śnie pod różną postacią, na przykład znanych nam ludzi. Senniki dostarczają więc bardzo ciekawych interpretacji snów z duchami.

Widzimy zmarłych ludzi

Widok ducha zmarłej osoby we śnie dotyczy najczęściej relacji z tym człowiekiem. Warto popytać starsze osoby, rodziców, czy nie przydarzył im się sen, w którym widzą nieżyjących członków swojej rodziny lub znajomych. Wiele z nich odpowie twierdząco, ponieważ wizje z duchami zmarłych są najczęściej spowodowane bliskimi więzami uczuciowymi ze zmarłą osobą.

Osoby, które straciły któregoś z rodziców, partnera, rodzeństwo czy wspaniałą babcię nigdy tak naprawdę nie mogą się z tym pogodzić. Czas leczy rany, te jednak są zbyt głębokie, by nie sprawiały bólu. Każdy taki sen można traktować więc jako wyraz ogromnej tęsknoty i żalu, ale trzeba się z nich cieszyć. To bowiem jedyna szansa na kolejne spotkanie z bliskim nam człowiekiem, niestety już tylko w snach.

Sen o zmarłych krewnych niekiedy można traktować jako przestrogę, ostrzeżenie przed kłopotami, warto więc już po fakcie przypomnieć sobie, co próbował przekazać zmarły duch.

Pesymistyczna interpretacja snów z duchami bliskich ludzi mówi o pogorszeniu zdrowia, chorobie, a nawet śmierci dla śniącego lub kogoś z naszego otoczenia. Na szczęście rzadko się sprawdza.

Każdy, kto oglądał filmy „Uwierz w Ducha” czy „Casper” pamięta sceny, w których bohaterowie odchodzili do zaświatów po dokończeniu ważnych ziemskich spraw. Dla śniącego widok ducha może być więc pewnym pożegnaniem ze znajomym czy krewnym, który niedawno zginął. Być może także i oni musieli dokończyć pewne sprawy.

Duchem jest żyjąca osoba

Widok żyjącego człowieka, który jest duchem to już nieco trudniejszy do zinterpretowania sen. Mogą to być bowiem osoby, które lubimy i te, których się boimy. Sny takie są więc najprawdopodobniej odzwierciedleniem naszych lęków lub sympatii. Według niektórych teorii wizja jest rzeczywistym kontaktem na poziomie duchowym i niematerialnym.

Śniący jest duchem

Fantazje, w których śniący jest duchem, są równie trudne do odszyfrowania. Po trochu wyjaśnia je zjawisko eksterioryzacji, czyli wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Mniej naukowe teorie wskazują, że sny w których śniący jest duchem odzwierciedlają jego uczucie wyobcowania, oderwanie od rzeczywistości, czy problemy z zaakceptowaniem siebie. Koszmar taki podpowiada, że śniący nie wie jak dalej pokierować swoim życiem. Sen, w którym zamieniamy się w ducha symbolizuje również ucieczkę od odpowiedzialności, desperację.

Gdy koszmary tego typu pojawiają się pod wpływem alkoholu czy środków odurzających przesłanie jest jasne, że może to być ostatnia impreza śniącego w życiu i lepiej odstawić używki.

Inne znaczenie snu:

Duch

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów