Katastrofa

Motyw katastrofy we śnie może być wywołany różnymi czynnikami - zarówno prawdziwymi wydarzeniami, jak i obawą przed klęską, niepowodzeniem w jakiejś ważnej życiowej sprawie.

Sny, w których dochodzi do strasznej katastrofy, są dziś o wiele częściej spotykane niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Żyjemy przecież w epoce mass mediów i Internetu, a to oznacza, że informacje o wypadkach, śmierci i ludzkim cierpieniu docierają do nas w błyskawicznym tempie, nawet jeśli tego nie chcemy. W ten sposób wizje katastrof naturalnie przenikają do naszych snów, więc zazwyczaj nie mają głębszego znaczenia, odzwierciedlają po prostu lęk przed śmiercią w wypadku czy współczucie dla ofiar.

Jeśli jednak koszmar o katastrofie co jakiś czas powraca, wtedy śniący powinien zastanowić się, czy nie za bardzo boi się porażki lub kompromitacji w jakiejś dziedzinie życia. Obawy mogą dotyczyć najróżniejszych sfer, od relacji z partnerem i rodziną, po sprawy zawodowe czy związane z seksem. Stres śniącego może więc powodować koszmary, takie jak rozbicie się samolotu, wykolejenie pociągu czy tonięcie statku. Każdy rodzaj katastrofy jest dramatyczny, dlatego sen należy traktować poważnie, jako przestrogę przed kłopotami w naszym życiu. Promykiem nadziei są sytuację, w których wychodzimy obronną ręką z katastrofy, czy ratujemy towarzyszy.

Inne znaczenie snu:

Katastrofa lotnicza

Katastrofa lotnicza często jest po prostu odbiciem lęku przed wsiadaniem na pokład samolotu. Koszmar może pojawić się zwłaszcza u osób, które będą lecieć pierwszy raz samolotem.

W szerszym znaczeniu, sen o katastrofie lotniczej ma niezbyt wesołe znaczenie. Lot samolotem symbolizuje wzniesienie się ponad przeciętność, sukcesy, dlatego też jego rozbicie się oznacza ogromne rozczarowanie, porażkę, wstrząs psychiczny. Dla marzycieli i osób chodzących z głową w chmurach koszmar o katastrofie samolotu może zapowiadać wyjątkowo dramatyczne zderzenie się z rzeczywistością.

Według niektórych senników, sen o katastrofie lotniczej dla kobiet jest oznaką strachu przed gwałtem, a dla mężczyzn przed impotencją.

Katastrofa kolejowa

Katastrofa kolejowa to zapowiedź straty pieniędzy lub otrzymania złych wieści dotyczących kogoś znajomego. Koszmar może też być ostrzeżeniem, by zwolnić w pościgu za pieniędzmi i karierą, gdyż ominą nas najlepsze chwile.

Jeśli we śnie uciekamy przed lokomotywą, zderzamy się z nią lub widzimy jak się wykoleja, wtedy może to być również odniesienie do niebezpiecznego „pociągu” do innej osoby. Warto więc poważnie zastanowić się nad jego wytłumieniem, zwłaszcza jeśli wiąże się on ze zdradą.

Katastrofa morska

Katastrofa morska symbolizuje nieszczęście, śmierć kogoś z naszego otoczenia. Wiele senników interpretuje statek jako zapowiedź odpoczynku, relaksu, wyjazdu, dlatego też tonący statek oznaczać będzie brutalny powrót do rzeczywistości. W pozytywnym znaczeniu zatonięcie statku czy jachtu można wytłumaczyć jako koniec sztormu, trudnych dni nastanie spokojnych dni.

Katastrofa

Przeszukaj sennik:

Interpretacja innych snów