Koniec świata
Sen o końcu świata może przybierać różne formy, jednak zawsze znajdują się w nim wspólne elementy: strach, zniszczenie i śmierć. Co oznacza dla śniącego taka wizja?
Po takim koszmarze zazwyczaj budzimy się ze strachem, zlani potem. Dopiero po chwili dociera do nas, że to był tylko sen, a my nadal możemy iść do pracy czy zobaczyć się z dziewczyną lub chłopakiem. Wizje końca świata w snach bywają różne, tak jak w książkach i filmach: może to być potop, wielki wybuch nuklearny, skażenie chemiczne, bomby, ataki potworów, istot pozaziemskich, armagedon, apokalipsa.
Mimo wielu dramatycznych wersji tego snu, znaczenie jest bardzo podobne: koniec świata oznacza traumatyczne zdarzenie w naszym życiu, na przykład poważną kłótnie z partnerem, chorobę, utratę pracy, śmierć kogoś bliskiego – po prostu coś, co dla śniącego jest „końcem świata”.
Czasami sen o apokalipsie jest wywołany strachem i obrazkami z telewizji, gdzie kolejne armie zbroją się lub ze sobą walczą. Wojna, sąd ostateczny, koniec świata – tego zawsze będziemy się bać, i nic tego nie zmieni.
Ciekawie interpretują koszmary o końcu świata dwaj wybitni znawcy snów – Freud i Jung. Pierwszy był ateistą i widmo apokalipsy uważał za odzwierciedlenie agresji i nienawiści. Jung z kolei był wierzący i traktował koszmar o końcu świata jako pewnego rodzaju odkupienie.
Według sennika staropolskiego, koszmar o końcu świata powinien otworzyć nam oczy na to, że inni się z nas śmieją.